Geçmiş sezondaki kadrodan üç kritik oyuncu ayrıldı: Mario, Jose ve Gökhan. Ne Mario gibi keskin bir bitirici santrafor geldi ne Töre gibi efektif bir kanat oyuncusu ne de Sosa gibi topla 2. bölgeden 3. bölgeye top sürebilen pasör, oyun kurucu bir ofansif orta saha geldi. Bu tip kayıplarını telafi edemese de geçen sene takımda bulunmayan farklı tipte avantajlar sağlayabilecek oyuncular transfer etti Beşiktaş.

Kaleden başlayalım. Fabri konusunda emin olmak için daha çok maçını izlemem lazım. Şimdiye kadar ki izlenimim reflekslerinin iyi olduğu yönünde. Sert gelen topları çift yumrukla uzaklaştırmayı tercih ediyor. Akhisar maçında bu yöntemi denediği iki pozisyonda sıkıntı oldu. O maça yönelik miydi bu durum ilerleyen haftalarda göreceğiz. Bir diğer endişe yaratan durum GS maçında duran toplarda takımla yaşadığı anlaşmazlık. Bu zamanla aşılabilir diye düşünüyorum. Gelelim artılarına. Topu oyuna iyi sokuyor. Bu savunma oyuncularına güven veriyor ve bu sayede gelen baskıları daha rahat savuşturabiliyorlar. Savunma arkasına atılan toplarda kaleyi kapatması ve oyun takibini de beğeniyorum. Ayrıca savunma ile devamlı diyalog kurması bir artı.

Gelelim savunmaya Caner transferi inanılmaz bir son dakika hamlesi oldu. Takımın hücum repertuvarı genişledi. Ortaları gerçekten çok etkili oluyor. Ayrıca oyunun eninin genişlemesi için de önemli. Quaresma sağ kanattan sol kanada çekilirse daha etkili olacaklarına inanıyorum. Diğer kanada attığı ters toplar ve top kaybında yaptığı ani presler takım için çok faydalı. Ayrıca takıma duygusal olarak hırs ve dinamizm katıyor maç içinde. Gökhan Gönül her ne kadar beklenilen seviyede olmasa da pozisyon bilgisiyle oyunu genişleterek oyuna katkısı oluyor. Tosic bir anda agresif ve savaşçı stoper eksiğimizi kapatmış gibi duruyor. Defans konusunda en büyük problem oyun içinde yaşanılan dalgınlıklar. Korkutucu olanı 3-4 oyuncu aynı anda dalabiliyor. Benfica’nın gölü ve GS’ın 2. golü buna örnek. Umarım bu bir an önce çözülür. Özellikle GS maçındaki 2. golü hiçbir süper lig takımı yiyemez. Rezalet.

Orta sahaya gelelim. Gökhan İnler çok çok iyi bir transfer. Hem çok sağlam bir oyuncu hem de çok iyi bir pasör. Attığı uzun toplar çok isabetli. Bu tip bir oyuncu çalım atabilen bir kanat oyuncunuz varsa çok çok etkili olabilir. Gökhan İnler Gökhan Töre ile oynasaydı neden bahsettiğimi daha iyi anlardınız. Beşiktaş’ın sıkıntılarından biri şu an kanatlarında oynayan oyuncuların iyi çalım atamamaları. Q7 eski hızına sahip değil. Bu da büyük sıkıntı yaratıyor. Bence sol kanatta oynatılırsa daha etkili olabilir çünkü daha fazla içeri girme eğiliminde olacak ve çizgiye inmekten daha az bir hız gerektiriyor bu oyun tarzı. Ayrıca arkasından hızla koşu yapacak bir Caner Erkin de olacak. Olcay Şahan eğer kısa pas trafiği olursa bunun çok güzel bir parçası oluyor ama geçen maçtaki gibi kısa pas oyununda sıkıntı olursa etkisiz oluyor. Adam eksiltemediği için katkısı sınırlı oluyor. Ben sağ kanatta Adriano’nun denenmesi gerektiğini düşünüyorum. Hem pas oyunu oynar hem oyunun yönünü değiştirir hem de çalım ile adam eksiltir. Oğuzhan’ın ofansif orta saha pozisyonundaki performansı tam bir hayal kırıklığı. Daha fazla topla buluşması gerekirdi. Gökhan ve Atiba ikilisi Beşiktaş taraftarının beklediği orta sahaya göre defansif kalıyor ama bence daha büyük sorun ikilinin uyum yakalayamamış olmaları. Sahada bölgeleri kapatırken kopukluk olabiliyor. Ayrıca Atiba geçen seferki temposunda değil daha. Tolgay’ın da ilk 11 e girebileceğini düşünüyorum. Talisca’ya gelirsek ligdeki en bitirici orta saha. Gomez’in bitiriciliğinin eksikliği Talisca ile çözülebilir. Hatta zaman zaman Talisca’nın false 9 oynadığı bir sistem oynamayı deneyebilir Beşiktaş.

Forvette ise Cenk o eşiği geçebilmiş değil ve umudum da giderek azalıyor. Daha soğukkanlı ve acımasız olmalı. GS maçında Gökhan Gönül’ün yerden kestiği bir ortaya vuramadı Cenk Tosun. Bu kabul edilemez. Vurursun dışarı çıkar, gol olmaz. Bunlar bir seviyeye kadar kabul edilebilir ama ıskalaması kabul edilemez. Aboubakar çok güçlü hızlı, topu tutup dağıtmada iyi. Bitiriciliğinde şüpheleri var herkesin. İlerleyen zamanlarda göreceğiz.

Ben hangi 11 i seçerim derseniz, cevabım:

Fabri

G. Gönül   Marcelo  Tosic  Caner

Adriano  G. İnler  Oğuzhan  Quaresma

Talisca

Aboubakar

 

Advertisements