Bugün cumhurbaşkanımız Lozan’ın başarısız bir anlaşma olduğunu iddia etmiş. Bu tartışılabilir. Başarılı veya başarısız olduğu konusunda insanlar fikir beyan edebilir, etmelidir de. Bunda hiç problem yok, ama sen Lozon’ın arkasına saklanır, Lozan’ı bahane edersen bu sıkıntı.

Cumhurbaşkanımız Lozan’ın sıkıntılarını cekiyoruz şu sıralar demiş. Açıkçası şu sıralar yaşadığımız sorunların çok azının sebebi Lozan. Her 10 senede bir, bir konu bulup bölünebilen bir toplum için Lozan’ı bahane etmek komik. Zamanında demokratlar-cumhuriyetciler, solcular sağcılar diye bölündüğümüzde bunun sebebi Lozan mıydı? Köy enstitülerinin kapatılıp eğitim sisteminin bozulması Lozan’ın sonuçları mıydı? Yıllarca fetö gibi bir terör örgütünün bu kadar güçlenmesi Lozan’dan mıydı? Suriye ve Irak sınırlarımızda yaşananlar Lozan maddeleri yüzünden miydi? Vestel’in Lenovo seviyesinde olamaması da mı bu yüzdendi ya da yerli araba markamızın olmaması, İstanbul’un hala iyi bir metro hattına sahip olmaması da mı Lozan yüzünden. Galiba bu Lozan hukuk sistemimize de el atmış. Bir sürü önemli hazır giyim markası Türkiye’de üretim yaptırırken hiçbir müşteri segmentinde ilk 5te uluslararası bir marka çıkaramamış olmamızın sebebini de mi Lozan’a yazacağız. Bir de 12 ada meselesi var. Evet 12 ada bizim ülkemize ait olsun isterdim ama şunu da sormak lazım. Biz Ege’deki muazzam kıyılarımızı yeterince iyi değerlendirebiliyor muyuz?

Lozan başarılı mı başarısız mı tartışalım tabii ki ama şunu da unutmayalım bugün yaşadığımız sıkıntıların esas sebebi Lozan değildir.

 

Advertisements