Son dönemlerde dikkatimi çeken şeyler oldu. LinkedIn’de iş ilanlarına bakarken, Lenovo’nun Türkiye’de akıllı telefon pazarı için yeni pazarlama müdürü aradığını gördüm. Daha sonra da bir haberde Lenovo’nun Türkiye’nin de içinde bulunduğu bölgeye yeni bir yönetici atadığını ve o yöneticinin Türkiye’ye daha fazla ağırlık vereceklerini söylediğini okudum. Bu durum ICBC’nin Türkiye’ye gelişi üzerine gelince, acaba Çin Türkiye’ye yatırımlarını arttırmaya mı gidiyor düşünceleri kafamda belirdi. Dürüst olmak gerekirse bu konuda pek bir bilgim yoktu. Ben de çok basit bir araştırma yaptım. Google’da “Çinli”, “Şirket” ve “Türkiye” kelimelerini kullanarak arama yaptım. Son bir yılda çıkan haberleri inceledim.

09.09.2016 tarihinde petroturk.com sayfasında yayımlanmış Mustafa Karahan’ın yazısında Türkiye’de enerji piyasasında yeni büyük oyuncunun Çin olabileceği belirtilmiş. 23.10.2015 tarihinde dunya.com sitesinde yayımlanmış haberde Çinli bir şirketin Adana’da bir yem fabrikası kurduğu söylenmiş. Sözcü ve HT Bloomberg gibi yerlerin de aralarında bulunduğu birçok haber sitesinin haberini yaptığı eski enerji bakan yardımcısı Murat Mercan’ın açıklamalarına göre üçüncü nükleer santralin ihalesine Çinlilerin katılması bekleniyormuş. Projenin maliyeti 22-25 milyar arasında olduğu belirtilmiş. Anadolu Ajansı’nın 25.05.2016 tarihli haberinde Çinlilerin Ege ve Marmara Bölgelerinde güneş enerjisi yatırımı yapacağı belirtilmiş. Benim şaşırdığım bir haber de Habertürk’te yayımlanmış. Habere göre Çinli şirket Wanda Cinema Line Co. Mars Entertainment Grubu’nu satın almak için teklif yapmış (26.02.2016). Bu sene içinde Kadir Topbaş Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolosu ve Çinli iş adamlarıyla Emirgan Beyaz Köşk’te kahvaltı yapmış. 24 Haziran 2016 tarihine ait isfikirleri-girisimcilik.com’daki yazıda Çinli şirketlerin Türkiye’de ortaklık, distribütörlük ve işbirliği aradığı yazılmış. Enerjigunlugu.net’teki haberde İzdemir Enerji’nin, Çinli Western Power Industrial şirketiyle birlikte termik santral kuracağı belirtilmiş. İzmir metrosunun yeni vagonlarını Çinli CRRC üretiyormuş (railwayturkey.com). China.com’a göre 2015 yılında Çin’in Türkiye’ye yaptığı doğrudan yatırım 1.6 milyar doları aşmış. Vatan ‘daki 6 Şubat 2016’daki haberinde Çinli şirketlerin Afrika ve Avrupa’ya daha rahat ulaşmak için Türkiye’de beyaz eşya üretme planları yaptığı söylenmiş. Bunun için araştırma yaptıkları belirtilmiş. Ensonhaber’in bir haberine göre Çinli ithalat şirketleri Türkiye’den kiraz, limon, nar, fındık, kuru incir, kuru kayısı, zeytin, zeytinyağı, un, süt tozu, bal ve tavuk satın almak istiyorlarmış ve bunun için şirket yetkilileri Antalaya’ya gelmiş. Star’daki bir habere göre Çinliler Türkiye’de şirket avına çıkmışlar.

Bu haberlerdeki beklentiler gerçekleşti mi bilmiyorum. İlerleyen günlerde bunları da araştıracağım. Yine de bu söylentilerin çıkması da bir şeyler ifade eder. Elimde istatistiki bilgiler olmadığı için kesin bir şey söyleyemem. Elinizde sayılar olduğunda yorum yapmak her zaman daha kolaydır. Sizinle ancak izlenimlerimi ve tahminlerimi paylaşabilirim. Bence Çin’in yeni odaklarından biri Türkiye, ülkemize birçok yatırım yapıyorlar ve ilerleyen zamanlarda yatırımları daha da artacaktır. Bu durumu iyi kullanmalı ve yatırımlarını arttıracak yollar aramalıyız.

Kaynakça:

http://www.petroturk.com/HaberGoster.aspx?id=16015&haber=Turkiye-enerji-piyasasinin-yeni-buyuk-oyuncusu-cin

http://www.dunya.com/sirketler/cinli-sirket-adana039ya-yem-fabrikasi-kurdu-haberi-295854

http://www.sozcu.com.tr/2016/ekonomi/cinliler-turkiyede-nukleer-ihalesine-katilabilir-1137290/

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1864340-cin-sirketi-turkiyede-nukleer-santral-ihalesine-katilabilir

http://aa.com.tr/tr/ekonomi/cinliler-turkiyede-gunes-enerjisine-yatirim-yapacak/578215

http://www.haberturk.com/ekonomi/is-yasam/haber/1201345-cinin-en-zengini-marsa-talip-oldu

http://www.chinashipping.com.tr/tr/istanbul-buyuksehir-belediye-baskani-sn-kadir-topbas-cinli-isadamlariyla-bir-araya-geldi-2/

Ortaklık ve İşbirliği Arayan Çin Firmaları

http://www.enerjigunlugu.net/icerik/18988/izdemir-cinli-sirket-ile-termik-santral-kuracak.html

http://www.railwayturkey.com/haberler/demiryolu-rayli-sistemler/cin-sirketi-crrc-izmir-icinde-uretiyor

http://turkish.china.com/home/comment/1441/20160205/569058.html

http://www.enerjigazetesi.com/cin-turkiyede-116-megavatlik-dev-gunes-yatirimi-yapacak/

http://www.gazetevatan.com/cinliler-beyaz-esyayi-turkiye-de-uretecek-912195-ekonomi/

http://www.ensonhaber.com/cinli-firmalar-5-milyar-dolarlik-ihracat-icin-turkiyede-2016-05-15.html

http://www.star.com.tr/ekonomi/cinliler-turkiyede-sirket-avina-cikti-haber-1087581/

http://www.milliyet.com.tr/cin-turkiye-de-15-milyar-yatirim/ekonomi/detay/2218452/default.htm

 

Advertisements